20 років на шляху діалогу та порозуміння
Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) утворена у грудні 1996 року як міжконфесійна інституція. Її метою є об'єднання зусиль конфесій у справі духовного відродження України і координації міжцерковного діалогу як в Україні, так і за її межами, а також участь у розробці проектів нормативних актів з питань державно-конфесійних відносин та здійснення комплексних заходів доброчинного характеру.
Рада Церков функціонує на засадах рівності та рівноправ'я, поваги до внутрішніх настанов і традицій усіх діючих в рамках Конституцій України релігійних організацій та є незалежною від органів державної влади України, політичних партій, інших громадських формувань та їх керівних органів.
Станом на лютий 2019 року до складу ВРЦіРО входять 16 церков і релігійних організацій та 1 міжцерковна організація, серед яких православні, греко- і римсько-католицькі, протестантські та євангельські церкви, а також іудейське та мусульманське релігійні об'єднання. Відтак Рада Церков представляє більше ніж 90 % усіх релігійних організацій України.
Згідно Положення про ВРЦіРО, члени Ради головують на засіданнях почергово, що допомагає розподілити між конфесіями відповідальність за організацію роботи Секретаріату Ради та поточну координацію спільних дій у період між засіданнями.
Секретаріат ВРЦіРО, що складається з представників кожної конфесії, створено у 2005 році для попереднього опрацювання актуальних питань перед їх винесенням на засідання для розгляду членами Ради. Також у складі ВРЦіРО функціонують профільні групи – Комісія з питань соціального служіння, Комісія медіа служіння, Робоча група з питань реституції майна релігійних організацій.
Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій підписала угоду про співробітництво з Міністерством охорони здоров'я України (грудень 2008), а також ініціювала співробітництво з Міністерством освіти і науки України (липень 2008). При цих та інших міністерствах були утворені спеціальні громадські ради для діалогу та співробітництва держави з релігійними організаціями. Зокрема, при Міністерстві оборони України з 2009 року діє Рада у справах душпастирської опіки, при Міністерстві закордонних справ України з 2015 року діє Громадська рада з питань співпраці з релігійними організаціями. При Міністерстві юстиції України також діє Душпастирська рада з питань релігійної опіки у пенітенціарній системі України.
Члени Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій проводять регулярні робочі зустрічі з Президентом України, Прем'єр-міністром України, керівництвом профільних міністерств та парламентських фракцій. На цих заходах виробляються рішення щодо подальшого розвитку партнерської моделі державно-конфесійних відносин, за якої потенціал релігійної спільноти може якнайкраще послужити українському суспільству у справі морального оздоровлення, розвитку доброчинності та вирішення багатьох нагальних суспільних викликів.
Діяльність Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій сягнула також і міжнародного рівня. У липні 2001 року з ВРЦіРО зустрівся Папа Римський Іван Павло ІІ під час свого візиту в Україну. У жовтні 2009 року Рада Церков провела виїзне засідання в Єрусалимі, де зустрілась з Міністром закордонних справ та Міністром у справах релігій Держави Ізраїль. У жовтні 2011 року відбулась зустріч керівників конфесій – членів Ради з послами та представниками посольств низки іноземних держав, які несуть дипломатичну місію в Україні, зокрема США, Франції, Канади, Держави Ізраїль, Великої Британії, Німеччини, Польщі та Ватикану. У квітні 2012 року делегація ВРЦіРО провела зустрічі в парламенті Канади та зустрілася з Прем'єр-міністром Канади, а також провела зустрічі з посадовими особами, громадськими і релігійними діячами США.
Протягом 2013 року члени Ради Церков зробили низку візитів до Брюсселю, наголошуючи на європейському виборі українського суспільства та відстоюючи традиційні для України сімейні і моральні цінності. У вересні 2014 року делегація ВРЦіРО провела низку зустрічей в Осло (Норвегія) з релігійними діячами Росії, намагаючись донести правдиве свідчення про події в Україні та запобігти подальшій ескалації протистояння на Сході України, що розпочалося внаслідок російської військової агресії. Протягом 2015 року члени ВРЦіРО зустрілися у Києві з делегацією Всесвітньої Ради Церков та провели низку офіційних зустрічей у Берліні (Німеччина) з представниками влади, громадськими діячами та місцевими журналістами. У 2016 році ВРЦіРО зустрілась у Києві з релігійними діячами Швеції.
На сьогодні Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій є найбільшою і найавторитетнішою громадською інституцією в Україні, яка діє на засадах самоорганізації та самофінансування, і не залежить від уряду, політичних партій і бізнес-структур. Рада Церков бере активну участь у громадському житті країни, реагуючи на суспільні виклики публічними заявами, миротворчими та іншими заходами. Яскравим прикладом цього є роль ВРЦіРО у захисті прав громадян на мирний протест під час ЄвроМайдану (Революції Гідності 2013-2014 років).
Особливу увагу Рада Церков звертає на необхідність утвердження в суспільстві справедливості, забезпечення свободи віросповідання та інших фундаментальних прав людини, захисту суспільної моралі, боротьби з корупцією, належного соціального захисту вразливих і малозабезпечених верств населення, проведення чесних і прозорих виборів.
Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій
(за абеткою)
1. Всеукраїнський Союз Церков євангельських християн – баптистів
Антонюк Валерій Степанович – голова ВСЦ ЄХБ
2. Духовне управління мусульман Криму
3. Духовне управління мусульман України
Ахмед Тамім – голова ДУМУ, Верховний муфтій України
4. Закарпатська реформатська церква
Зан-Фабіан Олександр Олександрович – глава Консисторії ЗРЦ, єпископ
5. Німецька євангелічно-лютеранська церква України
Серге Машевські – єпископ НЄЛЦУ
6. Об’єднання іудейських релігійних організацій України
Яків Дов Блайх – президент Об'єднання, Головний рабин м. Києва та України ОІРОУ
7. Православна Церква України
Епіфаній (Думенко) – Предстоятель ПЦУ, Митрополит Київський і всієї України
8. Римсько-Католицька Церква в Україні
Віталій Кривицький – єпископ Римсько-Католицької Церкви в Україні, Ординарій Київсько-Житомирський
9. Українська Євангельська Церква
10. Українська Греко-Католицька Церква
Cвятослав (Шевчук) – Глава УГКЦ, Верховний архієпископ Києво-Галицький
11. Українська Церква християн віри євангельської
Паночко Михайло Степанович – старший єпископ УЦ ХВЄ
12. Українська єпархія Вірменської Апостольської Церкви
Маркос (Оганесян) – єпископ УЄ ВАЦ
13. Українська Лютеранська Церква
В’ячеслав Горпинчук – єпископ УЛЦ
14. Українська Православна Церква
Онуфрій (Березовський) – Предстоятель УПЦ, Митрополит Київський і всієї України
15. Церква адвентистів сьомого дня
Носов Станіслав Вікторович – президент Української уніонної конференції ЦАСД
16. Українська Християнська Євангельська Церква
Падун Леонід Миколайович – старший єпископ УХЄЦ
17. Українське Біблійне Товариство
Комендант Григорій Іванович – президент УБТ
* Примітка: Членство Духовного центру мусульман України призупинено з 24.01.2013 р. згідно рішенням ВРЦіРО.