descriptionПро раду supervisor_accountЧлени ради calendar_todayЗаходи createЗвернення assignmentДокументи new_releasesНовини photo_size_select_actualФото perm_contact_calendarКонтакти

Павло Шварц

Єпископ Німецької євангелічно-лютеранської церкви України

Німецька євангелічно-лютеранська церква України

Лютеранство на територію сучасної України проникло з території Польщі і Литви в епоху Реформації і набуло поширення в основному серед німецьких поселенців. Присутність лютеран залишалося незначним до XVIII, коли імператриця Єлизавета Петрівна санкціонувала переселення німців на українські землі. У 1767 році відбулося перше лютеранське богослужіння в Києві. У 1785 році була утворена Одеська міська консисторія, якій підпорядковувалися лютеранські та реформатські громади на території України. Централізована лютеранська церква була утворена в 1823 році, коли був прийнятий Статут Євангелічно-Лютеранської Церкви та утворена Генеральна консисторія. Більшість громад були переважно німецькими за своїм етнічним складом, хоча Церква була надетнічною: до неї входили зокрема  шведи, естонці, латиші, поляки, відомі також випадки переходу до лютеранства з інших етнічних груп.

На території Західної України, яка стала частиною Австро-Угорщини також існувала розгалужена мережа лютеранських і реформатських громад, об’єднаних в Супереінтендентуру Галіції та Буковини, яка потім стала частиною Євангельскої церкви Аугсбурзького та Гельветичного віросповідань в Малій Польщі. З 1924 року її керівником був відомий пастор та благодійник Теодор Цеклер. Ця церква також була переважно німецькою, але значну кількість вірян складали українці та поляки.

В результаті буремних подій першої половини ХХ сторіччя: Першої Світової війни і пов’язаних з нею антинімецькіх настроїв, Громадянської Війни, Великого терору, а особливо після Другої Світової війни і депортації німців до Сибиру та Середньої Азії, лютеранська Церква на території України була знищена. 

Проте віра збереглася в жорстких умовах депортації. Лютеранська Церква в Україні відновилася у  другій половині 1980-х, коли відкрилися можливості для повернення німців. В 1992 році громади Києва, Одеси, Львова та Дніпра утворили Німецьку Євангелічно-Лютеранську Церкву України (НЄЛЦУ) з центром в Одесі, до якої згодом приєдналися ще 22 громади. В Одесі, Києві, Дніпрі, Миколаєві,  Бердянську, Новоградківці та Зміївці громади отримали свої історичні церковні будівлі. Зруйнована пожаром Одеська кірха була відновлена в 2010 році.

В результаті постійної міграції німців в Німеччину та зростання інтересу до лютеранства з боку українців етнічний склад громад НЄЛЦУ змінився. Зараз значну частину членів церкви складають віряни, без німецького бекграунду. Богослужіння проводяться переважно російською та українською мовами.

НЄЛЦУ наслідує німецьку традицію церковного устрою, де головну роль відіграють місцеві громади, а церковні структури покликані їм допомагати звершувати своє служіння. Також і єпископ в цій традиції не окремий духовний сан, але посада, яку на певний час займає один з пасторів. З 2018 року цю посаду займає Павло Шварц.

НЄЛЦУ є помірковано-консервативною церквою. Вона визнає і сповідує Святе Письмо Старого і Нового Завітів, як єдине джерело і непогрішиму норму всього церковного вчення і практики, і вважає Апостольський, Нікейський і Афанасіївський Символи древньої Церкви, а також Аугзбурзьке Віросповідання і Малий Катехізис доктора Мартіна Лютера його вірним тлумаченням. Інші лютеранські віросповідні писання, що входять до Книги Злагоди, є важливим історичним свідоцтвом віри, проте не є нормою віровчення.  НЄЛЦУ підтримує екуменічний рух, бере участь у Всесвітній Лютеранській Федерації та Спільноті Євангелічних Церков Європи. 

Контакти

Секретаріат НЄЛЦУ: вул. Рибалка 12-А, м. Харків, 61099  

Телефон: +38 098 729 09 76

Е-пошта: sekretariat@nelcu.org.ua   

Вебсайт: nelcu.org.ua